Jesteśmy szkołą nowoczesną, która jednak szanuje dobre tradycje – uczestniczymy w kulturalnym życiu miasta, nasz sztandar obecny jest na uroczystościach miejskich, od lat nasi uczniowie w ramach wolontariatu odwiedzają pensjonariuszy DPS-u, DDPS-u czy chorych z Salusa. Tradycją naszej szkoły jest również Międzyszkolny Konkurs Piosenki Ludowej dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej i festyn rodzinny organizowany w czerwcu.
Dzieci z naszej szkoły otwarte są również na pomoc zwierzętom, co roku organizujemy zbiórkę na rzecz bezdomnych psów i kotów z kaliskiego schroniska.
Mocną stroną Szkoły Podstawowej nr 16 jest świetnie wykształcona kadra pedagogiczna,wielu naszych pedagogów posiada wielokierunkowe wykształcenie umożliwiające im nauczanie kilku przedmiotów lub pracę z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzieci zdolne mogą rozwijać swe talenty plastyczne, recytatorskie, muzyczne czy przedmiotowe. Prowadzona jest także "Rytmika dla Smyka".
W bieżącym roku uczniowie klas 2 i 3 uczestniczą również w programie Uniwersytet Dzieci, w ramach którego realizują projekty matematyczne.
W szkole realizowane są projekty i programy ogólnopolskie. Mamy tytuł „Szkoły z Klasą”, „Szkoły Promującej Zdrowie” i „Szkoły Kreatywnej”. Bierzemy udział w Międzynarodowym Programie „Solidarność. Podaj dalej” Od wielu lat realizujemy program „Ratujemy i uczymy ratować”, a także jesteśmy beneficjentami projektów UE „Akademia Rozwoju”.
Nasi nauczyciele wprowadzają innowacje, przykładowe innowacje z ostatnich lat dla klas edukacji wczesnoszkolnej : „Gram-myślę- programuję”, ,,Poznajemy litery wszystkimi zmysłami”, „Szkolnej ławy czar-przygoda z kaligrafią i książką”, „Ludzie listy piszą”, język migowy czy „Jest tyle sposobów, żeby być człowiekiem”.
Od roku 2019/2020 uczniowie oddziału przedszkolnego i klas 1-3 mają własny nowo oddany budynek, co umożliwiło naukę w systemie jednozmianowym. Dzieci mają do swej dyspozycji świetlicę czynną od 6.30 do 16.30 oraz bibliotekę z czytelnią. Zajęcia komputerowe odbywają się w nowej – oddanej w roku szkolnym 2019/2020 pracowni. Osobny budynek dla klas 0-3 to większe poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, dzięki mobiDziennikowi, rodzice mogą mieć bezpośredni kontakt z wychowawcami i innymi nauczycielami. W cieplejsze dni nasi najmłodsi mogą korzystać z placu zabaw czy gier zespołowych na boisku szkolnym.
Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych otoczone są opieką pedagoga szkolnego (osobny dla klas 0-3), logopedy i specjalistów rewalidacji.
Praca z dzieckiem zdolnym przekłada się na sukcesy na wielu poziomach, ogromną radość i satysfakcję dzieci. Nasze niektóre sukcesy to:
I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Języka Polskiego
III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Recytatorskim im. W. Pietrzaka
Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Anioły 2019”
III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Wschodami Gwiazd”
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Magiczne Okienko- Zwierzęta Świata
II miejsce w Międzywojewódzkim XIX Konkurs Recytatorski o Laur Niepodległości
I miejsce w XXXIV Wojewódzkim Konkursie Recytatorski
I i II miejsce w XXI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim
II miejsce w Regionalnym Konkursie Historycznym Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości
II miejsce w Lidze szkół Podstawowych, II miejsce w Biegu Kościuszki,
I miejsce w Lidze SP 2009 i młodsi,
IV w Sztafetowych Biegach Przełajowych,
II miejsce w Mistrzostwach Szkół na ergonometrze wioślarskim.